Wczytuję dane...

Historia torebki.

Historia torebki.

Torebka od dawien dawna pełniła role użytkową i podkreślała status społeczny właściciela. W okolicach Lipska znaleziono torebkę, którą określa się jako najstarszą na świecie. Data jej powstania przypada na 2500 – 2200 r. p.n.e.

W zasadzie więcej na temat historii torebki możemy dowiedzieć się śledząc kroniki średniowiecza. Warto tutaj wspomnieć o fakcie, że w czasach tych nosili je głównie mężczyźni, a torebki z wyglądu przypominały obecne „listonoszki”, czyli torby przewieszone na pasku przez ramie. Służyły one wtedy głównie do zadań praktycznych, a więc przenoszenia drobnych przedmiotów użytkowych, również pieniędzy.

Muzeum torebek w Amsterdamie

Miejsce te położone jest malowniczo w okolicach kanału Herengracht, to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Holandii. Muzeum początkowo miało siedzibę w Amstelveen, jednakże dzięki hojności anonimowego darczyńcy, zostało przeniesione do Amsterdamu. Muzeum w swoich zbiorach posiada ponad cztery tysiące eksponatów, wiek niektórych z nich szacowny jest na ponad 600 lat.

Muzeum w Amsterdamie to zbiór największej ilości torebek na świecie, są tutaj pozycje z przed kilkuset lat, trochę młodsze, jak chociażby torebka w kształcie statku, która dostawał każdy pasażer pierwszej klasy podczas pierwszego rejsu SS Normadie.

Są też torebki współczesne, jak chociażby pamiętna zielona torebka noszona przez Madonne, podczas premiery filmu Evita.

Châtelaine pierwowzór dzisiejszej torebki

Począwszy od XVI wieku, noszenie torebek stało się bardzo popularne. Noszone je z reguły na châtelaine, czyli ozdobnej formie przypięcia niektórych przedmiotów codziennego użycia do paska. Przypinano tak klucze, tabakiery i właśnie torebki. Ten rodzaj ozdoby, ówczesnej biżuterii powoli ewaluował, by w końcu stać się pierwowzorem dzisiejszych toreb. Warto zaznaczyć, że châtelaine często był wykonany z metali szlachetnych i podkreślał status społeczny właściciela. Przyjmuje się, że dzisiejsza forma torebki powstała w XX wieku i przypada na okres rewolucji przemysłowej w Anglii.

XX wiek, czas nowoczesnej torebki

Rozwój kolei, który był wynikiem bardzo dużej potrzeby przemieszczania się ludności w celu prowadzenia interesów, a także poznawania nowych krajów, przyczynił się do ewolucji dzisiejszej torby. Była ona głównie potrzebna do transportu najpotrzebniejszych przedmiotów, garderoby i osobistych środków higieny. Nowoprojektowane torby były wykonane z bardzo trwałych materiałów, ale zaczęto stosować eklektyczne połączenia różnych materiałów, skóry, metalu, tektury, bawełny czy płócien.

Wraz ze wzrostem ilości osób podróżujących po kontynentach zauważalnie przyspieszył rozwój w wielu aspektach życia. Emancypacja kobiet zaowocowała rewolucją we wzornictwie, kolorystyce i wielkości noszonych torebek. Ówczesna pani potrzebowała eleganckiej torebki wizytowej, wykonanej z najwyższej klasy materiałów, często ozdobionej kamieniami szlachetnymi, pojemnych toreb niezbędnych w podróżach, zabezpieczających transportowaną garderobę, jak też małych form używanych na spacerach, a służących tylko do przenoszenia pachnideł.

Torebki zaczęli projektować najbardziej znani projektanci.